Soda amoniakalna a kaustyczna - różnice
Na rynku dostępnych jest wiele związków chemicznych, które wykorzystywane są w różnych dziedzinach naszego życia. W niektórych przypadkach nie zdajemy sobie nawet sprawy z ich istnienia. Przykładem tego typu związków jest soda kaustyczna i soda amoniakalna. Bardzo często oba związki są ze sobą mylone, mimo iż posiadają różne zastosowania.
Soda amoniakalna
To nic innego jak nieorganiczny związek chemiczny, a dokładniej sól kwasu węglowego oraz sodu. Występuje również pod inną nazwą, a dokładniej sodą lub węglanem sodu. W pokojowej temperaturze przyjmuje postać białej i higroskopijnej substancji, która dobrze rozpuszcza się w wodzie. Soda amoniakalna od kaustyczna różni się tym, że pierwsza z nich w naturalnym stanie występuje głównie w sodowych jeziorach oraz popiele roślin morskich. Najczęściej stosuje się go do wyrobu papieru i szkła. Bardzo często służy również do produkcji środków piorących oraz mydła. Soda amoniakalna i kaustyczna najczęściej wskazuje, że pierwszy związek chemiczny stosowany jest jako odczynnik chemiczny w wielu laboratoriach.
Soda kaustyczna
To również jeden z rodzajów nieograniczonego związku chemicznego, który należy do wodorotlenków. Soda kaustyczna występuje również pod inną nazwą, a mianowicie soda żrąca. Charakteryzuje się między innymi silnie drażniącym działaniem na oczy, skórę oraz błonę śluzową. Pracując z tą substancją, konieczne jest zastosowanie odpowiednich zasad ostrożności. Oznacza to, że drugi rodzaj związku chemicznego powinien być przechowywany z dala od zwierząt i dzieci. Najpopularniejszym zastosowaniem tej substancji jest wykorzystanie do udrażniania rur kanalizacyjnych oraz dezynfekcja bardzo wymagających powierzchni.
Zobacz również: CHARAKTERYSTYKA I ZASTOSOWANIE PODCHLORYNU SODU