W jaki sposób przechowywać sól drogową?
Gdy nadchodzą mrozy, poddawane ujemnym temperaturom podłoża ulegają oblodzeniu, stając się coraz bardziej śliskie. Zwiększa się tym samym ryzyko niebezpiecznych upadków, co jest największym problemem na powierzchniach nierównych, na przykład kocich łbach, oraz wszelkiego rodzaju podjazdach, wzniesieniach i schodach. Aby uniknąć zagrożenia, warto wykorzystywać wtedy sól drogową. Chlorek wapnia wydziela ciepło podczas kontaktu z wilgocią, dzięki czemu szybko doprowadza do topnienia śniegu oraz lodu, czyniąc powierzchnie znacznie bezpieczniejszymi. Jest najskuteczniejszy wtedy, gdy nie doszło jeszcze do poważnego oblodzenia i warstwa lodu jest stosunkowo cienka. Dlatego warto kupić go na zapas, by mógł zostać wykorzystany przy odpowiedniej okazji.
Jak przechowywać sól drogową w workach?
Największym zagrożeniem dla soli drogowej jest wilgoć, która doprowadza do jej zbrylenia, czyli sklejenia poszczególnych ziaren w mniejsze lub większe grudki. Staje się wtedy niezdatna do użytku, tracąc wiele spośród potrzebnych właściwości. Choć worki, zwłaszcza te najlepszej jakości, stanowią jakąś ochronę przed wilgocią, najbezpieczniej przechowywać sól drogową w miejscu suchym, zabezpieczonym przed wpływem deszczu i śniegu. Należy więc korzystać ze szczelnych, czystych i stosunkowo ciepłych magazynów. Alternatywą dla worków są specjalnie przystosowane pojemniki, zapewniające możliwie najlepsze warunki, aby sól drogowa była zawsze gotowa do użytku. Można w nich przetrzymywać jednak mocno ograniczoną ilość, a do tego są zdecydowanie droższym rozwiązaniem.
Jak przechowywać sól drogową luzem?
Zobacz również: W JAKI SPOSÓB USUNĄĆ PLEŚŃ Z UŻYCIEM SODY?
Sól drogowa może być również przechowywana luzem, bez jakiegokolwiek opakowania. Jest to rozwiązanie wygodne, zwłaszcza gdy planuje się posiadanie bardzo dużej ilości tego przydatnego produktu. W takiej sytuacji trzeba koniecznie zadbać o czystość miejsca, w którym ma być przechowywany. Istotne jest również podłoże. Sól drogowa potrafi wpływać negatywnie na metale, powodując ich korozję. Ochrona przed wilgocią jest w tym przypadku jeszcze ważniejsza, niż podczas przechowywania produktu w workach, dlatego trzeba mieć pewność, że magazyn jest szczelny i właściwie zabezpieczony.