Co można czyścić ługiem sodowym?
Chemia przemysłowa otwiera przed nami możliwości stosowania środków, które kiedyś były nam nieznane albo nie mieliśmy wiedzy jak poprawnie ich używać. Obecnie bez większego problemu możemy nabyć różne produkty chemiczne, dzięki którym nasze życie staje się łatwiejsze i wygodniejsze, a wiele problemów możemy usunąć od razu. I to dosłownie usunąć! Dziś zastanowimy się nad tym, co możemy wyczyścić ługiem sodowym i czym on w ogóle jest!
Czym jest ług sodowy?
Warto na samym początku wyjaśnić co kryje się pod nazwą “ług sodowy”. To ważne, ponieważ nazwa ta może nie być znana wielu ludziom, co nie oznacza, że nie korzystają oni właśnie z tego produktu w życiu codziennym.
Tak naprawdę ług sodowy to chemiczna substancja, która powstaje z połączenia wodorotlenku sodu, czyli NaOH z wodą. Należy także zaznaczyć, że wspomniany ług jest substancją silnie żrącą i niewłaściwie stosowana może być niebezpieczna dla zdrowia ludzkiego.
Chociaż nazwa “ług sodowy” może brzmieć nam obco, to tak naprawdę jest to jedna z kilku nazw tego samego produktu, który może nam być znany po prostu jako wodorotlenek sodu albo soda kaustyczna.
Co możemy wyczyścić używając ługu sodowego?
Wiedząc już, czym jest ług sodowy, chyba każdemu z nas kojarzy się o ze środkiem do czyszczenia i udrażniania rur. Jako środek silnie żrący jest idealny właśnie do takich zadań. Jednak to nie jedyne zastosowanie tego produktu.
Ług sodowy jest produktem świetnie dezynfekującym. Dlatego właśnie stosowany jest w wielu branżach, na przykład jako środek do czyszczenia uli i sprzętu pszczelarskiego, ferm drobiu i kurników, a nawet w browarnictwie, jak środek do czyszczenia pojemników fermentacyjnych. Oczywiście, ma on także bardziej przyziemne zastosowanie, czyli może być używany do czyszczenia, chociażby łazienki po chorobie. Wynika to z faktu, że ług sodowy dobrze niszczy drobnoustroje, rozpuszcza białka oraz usuwa tłuszcze z powierzchni między innymi takich jak ceramika łazienkowa. Nie wolno jednak używać go na przedmioty wykonane z żeliwa, aluminium czy cyny.
Ług sodowy można także wykorzystać podczas mycia podjazdów albo podjazdów i ścieżek, których nie da się wyczyścić samą wodą pod ciśnieniem. Środek ten idealnie sprawdza się także podczas usuwania starych powłok lakierniczych z mebli.
Reasumując, warto podkreślić, że ług sodowy to substancja bardzo uniwersalna, którą warto posiadać w swoim domu!
Zobacz również: JAKIE ZALETY MA KWAS OCTOWY?